Kritik: Sarışın Bomba

Merhaba, uzun süredir bir dublaj kritiği yazamıyordum, iş yoğunluğu ve hayat koşuşturması içinde iken… Hazır geçen hafta uzun süredir beklediğim ‘Atomic Blonde’ (Sarışın Bomba) gösterime girmişken bir kritik yazmak farz olmuş idi.

Filmin dublaj yönetmeni, biz Seslendirme Kadroları ekibi olarak kendisine taktığımız lakabı ile anacak olursak; “Dublajın Steven Spielberg’ü” Murat Şenol. Kendisinin dublaj yönetmenliğini yaptığı yapımları bilmeyenler için hızlı bir geçiş yapmak istiyorum; The Lord of the Rings ve The Hobbit Serisi, The Matrix, Shrek Serisi, Pirates of the Caribbean Serisinin ikinci,üçüncü ve dördüncü filmlerinin sinema dublajları, King Kong, Harry Potter Serisi, The Dark Knight Serisi ve Will Smith’li I Am Legend sinema dublajı ve daha bir çok filmin DVD-VCD dublajlarını yapmış sektörün en deneyimli isimlerinden birisi kendisi.

Gelelim Charlize Theron ve muazzam Zeynep Özden Ayyıldız uyumuna. Theron’u daha önce de seslendirmiş olan Ayyıldız, her daim olduğu gibi yine karakterin ve aktrisin dublaj hakkını veriyor.

Arda Aydın ve James McAvoy dublajını ilk kez duyacaklarını sanacak takipçilerimize bunun yanlış düşünce olduğunu belirtelim. Kendileri daha evvel Digiturk için yeniden dublajı yapılan ve bizzat Murat Şenol yönetmenliğinde İmaj Stüdyoları’nda kayda alınan ‘X-Men: First Class’ da ilk kez James McAvoy’u konuşmuş idi. Tesadüf değil yani anlayacağınız bu cast. Aydın-McAvoy kimyası burada da tutmuş.
Az ama öz konuşan Saatçi karakterini canlandıran Almanların en ünlü aktörü karizmatik Til Schweiger’ı Zeki Atlı konuşuyor tüm o ‘heybetli’ ses tonu ile.

Deneyimli aktör John Goodman’ı bir diğer başarılı ve deneyimli üstat Mazlum Kiper seslendirmekte. Şahsi fikrimi söylemek gerekirse; Benim Goodman da dublaj tercihim Nüvit Candaner ya da Kadir Özübek olur idi. Lakin Goodman’ın babacan sakallı Ajan Emmett Kurzfeld karakteri düşünüldüğünde Kiper de uyum sağlıyor görüntü ve ses eşleşmesine.

Filmde, Şef C karakterine hayat veren ve Da Vinci's Demons dizisinde canlandırdığı Papa 4. Sixtus ve fenomen HBO dizisi Game of Thrones dizisinde canlandırdığı Randyll Tarly karakteri ile geniş kitlelere adını duyuran Britanyalı aktör James Faulkner’ı Aziz Güngör seslendirmekte.
Karakter oyuncularının en iyilerinden olan ve genelde Fatih Özacun’un sesinden duyduğumuz Britanyalı aktör Toby Jones’u tiyatro oyuncusu Mert Asutay konuşmakta.

Filmde,” tek gözlü dürbün” karakterine hayat veren, bir diğer başarılı karakter oyuncusu ve yine Britanya doğumlu aktör Eddie Marsan’ı ise Ali Düşenkalkar konuşmakta. Benim için Düşenkalkar hâlâ, kapanan TGRT kanalında yayınlanan türün efsane bilim-kurgu ve paranormal TV dizisi ‘The X-Files’ da (Gizli Dosyalar) konuştuğu Ajan Fox Mulder ‘dır (David Duchovny).

Gelelim kan uyuşmazlıklarına!
Delphine Lasalle karakterini canlandıran yükselen yıldız Kingsman: The Secret Service ile yıldızı parlayan, eski dansçı yeni oyuncu Sofia Boutella’yı Elif Ürse’nin seslendirmesi filme konsantre olmamı engelledi. Açıkçası şahsi görüşüm; benim aklımdan geçen Burçin Artut olurdu dişiliği ile ön plana çıkan bu gizli ajan için.
Diğer bir kan uyuşmazlığı da; 49 yaşındaki Sefa Zengin ve Merkel karakterine hayat veren 28 yaşındaki Bill Skarsgård arasındaki karakter/oyuncu ses uyumsuzluğu maalesef çok gözüme çarptı…

Yazacaklarım bu kadar, umarım sürç-i lisan etmeden kimseyi kırmadan, okurken keyif aldığınız bir kritik yazmışımdır. Yeni bir kritikte görüşene dek esen kalın.


Seslendirme Kadroları Editörü
Ediz Halil IŞIK

Yorum Gönderme

0 Yorumlar