Kritik: Marslı

Evet sevgili dublaj sever dostlar arayı çok açmadan dublaj kritiklerimiz ile sizler ile olmak istiyoruz ama son zamanlarda ne sinemada izlenecek kadar başarılı yapımlar, nede dublajı adına kalem oynatacak işler ne yazık ki çok sık karşımıza gelmedi.

Ama daha fazla dayanamadık sonbaharında yağmuru, çamuru bir bilet alana bir bedavası ile kendini gösterdiği şu günlerde bizde sinemanın yolunu tuttuk ve bu gün ki menümüze enfes oyuncu kadrosu ve merakla beklenen performansları ile 'Marslı'yı koyarak sezona start verdik.


Tabi buraya kadar olan kısım filmin sinematografisi ile ilgili hususlar Lakin biz dublaj severler için de marslı dublajlı ile vizyon yapacağı haberi geldiğinden bu yana gayet merak konusu oldu.
Seslendirme kadroları editörleri olarak ilk fragmanı akabinde dublajı ile gördüğümüz andan beri Marslı bizide heyecanlandırmayı başardı.

Öncelikle C&M Dubbing Factory den çıkan Marslı`nın dublajı için belkide söyleyebileceğimiz en kafa söz farklı bir iş olduğu. Birbirinin aynısı sesler, benzer roller, çok tiyatral nidalar yani kısaca işi iş gibi yapan can sıkan tüm ayrıntılar Marslı'nın dublajında en azından bizim kulağımıza gelmedi.


Öncelikle Güray Yazıcı ve Cem Üner`i yaptıkları özgün cast`dan ötürü tebrik ediyorum. Özgün casttan ne anlıyoruz evet çok basitçe lafları süslemeden şöyle anlatayım filmde Murat Şen`i hemen hemen bir yan rolde duyuyoruz mesela bu bir farklılıktır, bu benim için bir özgünlüktür, kalkıp çaaat diye Murat Şen`i bir jön aktöre yazmamışlar ha yazmamışlar da ne olmuş Umut Tabak`ı yazmışlar haaa sende bişi dedin haa şimdi. Dediğinizi duyar gibi oldum evet yazmışlar çünkü Umut Tabak karakter için daha doğru bir tercihte ondan yazmışlar. Hem bir jön ses, hem Murat Şen`e oranla biraz daha donuk ama en az onun kadar muzip bir ses ve daha önceden de benzer rollerde Matt Damon konuşmuş bir isim ve tabi Çokta iyi yönetilmiş, marsta mahsur kalan astronotumuz Mark Watney`i dinlerken yaptığı esprilerde Nasa ve Houston ile girdiği komik diyaloglarında, nidalarında hiçte kulağımıza Polat Alemdar esintileri gelmiyor. Çünkü çok doğru bir şekilde tonlanıyor ve yönetiliyor.
Geri kalan cast da şahane hepsi rolü için enfes uyumlar yakalamış sesler büyük küçük demeden marslı da çok güzel rollere dağıtılmış, filmde son yıllarda boy gösteren yeni filizlenmiş başarılı oyuncularda var yılların tecrübesi olan isimlerde ve castta bu titizlik ile çok güzel serpilmiş filmin içine, özellikle Kate Mara benim saydığım kadarı ile ikinci kez Gizem Gülen`den duymamız güzel bir özdeşim takibi olmuş. Karakterleri çok bozulmadığı sürece aktör ve Türkçe sesi özdeşimini desteklediğimizi artık her yerde söylüyoruz. Stüdyolar değişse de buna dikkat eden ve umursayan yönetmenler bizim için adamın dibidir.


Geri kalan rollere baktığımızda Elif Ürse`nin sesini her duyduğumuzda evet bu geminin komutanı olduğunu hissedebileceğimiz bir tonlama geliyor kulağımıza sesin yada oyunun altında kalmıyor.
Bütün bunlar ile filmin mixide gayet başarılı idi rabarbalar, elektronik sesler, arka fonlar kısaca kulağınıza gelen her şey size yabancılık çektirmiyor ve film su gibi akıp gidiyor. Biz izledik keyif aldık sevdik ve beğendik hem film olarak hemde dublaj olarak 'Marslı' yı öneriyoruz.Bir başka kritikte görüşünceye kadar sevgiyle kalın.

Marslı Seslendirme Kadrosu

Seslendirme Kadroları Editörü
Murat ATASOY

Yorum Gönderme

0 Yorumlar