Kritik: İnanılmaz Örümcek Adam 2


Nisan ayının ikinci ve son süper kahraman filmi olama özelliği taşıyan İnanılmaz Örümcek Adam 2 nihayet vizyonda. Birçok Marvel filmi gibi stüdyo değiştiren bir diğer filmimiz ise İnanılmaz Örümcek Adam oldu. Vipsaş Stüdyolarından pılısını pırtısını toplayan film diğer kardeşleri gibi İmaj Stüdyolarına taşındı. Dediğim gibi pılısı pırtısı içerisinde Emrullah Uzun ve Özge Çatıkkaş gibi eski kadrosunda mevcut. Seslendirme Yönetmenliği koltuğunda Cast'ı da (En Azından Yeni Karakterleri) bizzat kendisi kuran Bora Severcan oturuyor. 


İlk Önce filmin yıldızından başlayalım Peter Parker'ı ilk filmde de konuşan Emrullah Uzun yine karakterinin arkasında. Emrullah Uzun'u ilk duyduğumuzda kimimiz beğendi, kimimiz beğenmedi ama hepimizin ortak düşüncesi farklı bir ses olması oldu. Devam filminde de tüm hünerlerini ortaya koyan Emrullah Uzun gayet başarılı bir şekilde karakterini konuşmuş.


Gwen Stacy karakteri ile yine karşımıza Özge Çatıkkaş çıkıyor, ilk filmde gerek ses tonu, gerek oyunculuğuyla enfes bir özdeşim yakaladığı karakterine yine kaldığı yerden devam eden Özge hanım, karakterin nidalarını, tınılarını Türkçeleştirmekte çok başarılı. Bu alanda Emrullah Uzun ile ikili sahnelerinde ona eşlik ediyor. Filmi şöyle bir ele aldığımızda karakterlerimiz liseli iki genç ve o dönemin o jargonun türkçe de kendine özgü nidaları ve mimikleri var 'hadi ya'. 'Harbi mi, 'bak sen' 'kanka' vb. Türkçede olan ve film içinde çok hoş duran özel kelimeler, bu nidalar ile birleştiğinde gerçekten film Türkçeleştirilmiş oluyor. Bununla beraber; Kültürel bir tat, bir dokuda filmle beraber dilimize çevriliyor dublajlanıyor. Ki bu animasyonlar ile başlayan dalga, gerçekten çok tatlı bir doku katıyor dublaja. Konudan çok çıkmadan yine Özge Çatıkkaş'ın performansı üzerinden gidersek enfes finale kadar oldukça doyurucu bir performans ile dinledik kendisini, özellikle mezuniyet töreni konuşması filmin finaline katacağı anlam bakımından, çok akıcı çok gerçekçi ve çok hoştu. Beğendiğimiz bir başka ayrıntıda Gwen'in enerji ve tempolu action sahnelerde ki tonlaması ile Peter Parker ile sevgili flört tonlamaları arası geçişlerde Özge Hanım çok başarılıydı, fazlası ile beğendik. 

Filmin en büyük kötüsü böyle diyorum çünkü filmde çok kötü var neyse konumuza dönelim karakteri Jamie Foxx’dan izleyip Merih Ermakastar’dan dinliyoruz Merih Ermakastar’ı Serdar Ortaç’ın Vokalisti ve FX’in Dış sesi olarak da hatırlayabilirsiniz. Öncelikle şunu söyleyelim karakter için gerçekten çok iyi bir seçim olmuş bu sanatçının sesini yer yer tizleştirip yer yer baslaştırması gerçekten başarılı olmuş. Şimdi filmin ikinci kötü adamından bahsedelim Harry Osborn’u hepimizin tanıdığı Arda Aydın konuşmuş. Harry karakterinin yer yer sosyopat ve psikopat tonlarını bize çok iyi yansıtan Arda Aydın hakkında aslında bir şeyler yazmamız çok gereksiz çünkü adam bu işin erbaplarından. Sanıyorum ilk defa Marvel’ın bi kötü karakterini Arda Aydın’ın Sesi ile Dinledik. Çok başarılı bir seslendirme. Bu arada hala tanımayanınız var ise kendisi Andy'nin Nesi Var'da Andy Transformers Serisinde Sam karakterini konuşuyordu.

Filmin üçüncü kötü adamı Rus asıllı Aleksie yani Rhino. Piskopat karakterleri oyunculuğu ve sesi ile gerçekten yücelten Erkan Taşdöğen bu karakterini de Rus aksanı ekleyerek konuşmuş Erkan Taşdöğen’i daha önce ki psikopat karakterini herkes hatırlar sanırım kendisi Joker gibi bir karakterin üstesinden gelmiş biri olarak gayet başarılıydı.


Bunların dışında May Halayı seslendiren Ayşe Kurtel ayrıca performansıyla göz doldurduğunu söylemeden geçersek büyük haksızlık olur. Sefa Zengin, Donald Menken  karakterinde yine ince kötü karakter tınısı ile konuşmuş. Richard ve Mary’i ise Cüneyt Cakova ve Özden Ayyıldız’dan duyduk sevdik. Bahtiyar Engin’in Fransız aksanı ile konuşması ise paha biçilemez.


Ve son olarak aylardır hatta diyebiliriz ki yıllardır filmini ve bir o kadar dublajını merakla beklediğimiz 'İnanılmaz Örümcek Adam 2' zorunlu gelen stüdyo, yönetmen değişikliklerine rağmen ilk filme sadık kalınan ve değişmeyen castı ve buna yeni eklenen güçlü sesleri akıcı temposu ile enfes olmuş bizde gittik, gördük, izledik, dinledik bir başka yazımızda, bir başka film ile görüşene dek hoşçakalın.

Seslendirme Kadroları: Metin Talip DEMİREL ve Murat ATASOY

Yorum Gönderme

0 Yorumlar